- Program 2021

COLOCVIUL INTERNAŢIONAL UNIVERSITAR „LUCIAN BLAGA”

Ediţia a IX-a (XXIII), 28-29 octombrie 2021

JOI, 28 octombrie 2021

https://meet.google.com/uoi-cchv-wdk

Orele 930-945 –  Înregistrarea participanților

Ora  945 – Deschiderea oficială a Colocviului

Moderator: Lector univ. dr. Alina BAKO

- Cuvânt de deschidere:

- Mesajul Rectoratului Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu:

Prof. univ. dr. habil. Andrei TERIAN, Prorector al ULBS

- Conf. univ. dr. Dragoş VARGA, Decanul Facultăţii de Litere şi Arte din Sibiu

 

Ora 1000 – Conferinţă inaugurală:

Marta PETREU: Ce n-a fost niciodată Blaga

Orele 1100-1830 – Comunicări şi dezbateri în secţiuni:

I. Lucian Blaga – Studii literare şi filosofice

II. Metode recente în abordarea textelor literare (1)

III. Lucian Blaga – Atelier de traduceri (1)

VINERI, 29 octombrie 2021

https://meet.google.com/tqw-eeih-fdm

Ora 1000 – Conferinţă:

Delia ĆUPURDIJA: Integrarea conceptuală – un instrument  pentru viitorii traducători de poezie

Orele 1045-1730 – Comunicări şi dezbateri în secţiuni:

II. Metode recente în abordarea textelor literare (2)

III. Lucian Blaga – Atelier de traduceri (2)

IV. Lucian Blaga – Poetică şi stilistică

V. Creație literară

Ora 1800 – Premierea

 

 

Biroul secțiunii de traduceri:

Fernando KLABIN (traducător)

Rahimov DOVLETMYRAT (Turkmen State University, TURKMENISTAN)

Roberto MERLO (Universitatea din Torino, ITALIA)

Iulia COSMA (Universitatea din Padova, ITALIA)

Ciprian-Lucretius SUCIU (Universitatea Macedonia, Salonic, GRECIA)

Ioana JIEANU (Universitatea din Ljubljana, SLOVENIA)

Nicolae HENȚ (Universitatea Carolină din Praga, CEHIA)

Jarmila HORÁKOVÁ (Universitatea Carolină din Praga, CEHIA)

Simona POPOV (Universitatea din Belgrad, SERBIA)

Monica HUȚANU (Universitatea din Belgrad, SERBIA)

Crina BUD (York University Toronto, CANADA)

Alina IFTIME (Universitatea din Ankara, TURCIA)

Irina DINCĂ (Universitatea de Vest din Timișoara)

Wang JIONG (Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu)

Iulia CÎNDEA (Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu)

Rodica GRIGORE (Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu)

Mihaela-Gențiana ENACHE (Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu)

Ana-Blanca CIOCOI-POP (Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu)

 

Secţiunea I: LUCIAN BLAGA – STUDII LITERARE ŞI FILOSOFICE

Joi, 28 octombrie 2021, orele 1100 – 1300

Biroul secţiunii:

Prof.univ.dr. Marta Petreu (Cluj)

Conf. univ. dr. Carmen OPRIȘOR (Sibiu)

Lector univ. dr. Ariana BĂLAȘA (Craiova)

Lector univ. dr. Alina BAKO (Sibiu)

1. Livia Țușca, Universitatea de Vest din Timișoara: Forme ale căutării de sine în lirica lui Blaga: un studiu comparativ

2.Iulia Gândilă, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Toposul emoțiilor – un itinerariu blagian

3. Adrian Badea, Gabriela-Roberta Sipanu, Universitatea din Craiova: Feminismul în poetica lui Lucian Blaga

4. Ioana-Hanna Han, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Îndemn de poveste” – o analiză de text

5. Isabella Crețan, Universitatea de Vest din Timișoara: Artă și valoare: limbajul aforistic – de la abisal la revelare

Secţiunea a II-a: METODE RECENTE ÎN ABORDAREA TEXTELOR LITERARE (1)

Joi, 28 octombrie 2021, orele 1430 – 1600

Biroul secţiunii:

Asist. univ. dr. Roxana ROGOBETE (Timișoara)

Asist. univ. drd. Iulia DEACONU–TICĂRĂU (Sibiu)

Drd. Daniel COMAN (Sibiu)

1. Teona Farmatu, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Dinamica romanului psihologic interbelic – un demers cantitativ

2. Ștefania Sîrbu, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Eu-topiile. Joc, colecționare și multiplicitate în construcția posturală a Simonei Popescu

3. Victoria-Silvia Șerban, Universitatea din București: Post-adevăr în romanele secolului XXI

4. Mihnea Bâlici, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Revizuirea problemei „esteticului” în studiile Teodorei Dumitru și ale lui Andrei Terian

Secţiunea a III-a: LUCIAN BLAGA – ATELIER DE TRADUCERI (1)

Joi, 28 octombrie 2021, orele 1600 – 1830

Biroul secţiunii:

Nicolae HENȚ (Universitatea Carolină din Praga)

Irina DINCĂ (Universitatea de Vest din Timișoara)

Ana-Blanca CIOCOI-POP (Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu)

Limba engleză:

Kelly Akerman, Glendon College, York University Toronto/ Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca

Denis-Alin-Florin Diaconu, Universitatea din Craiova

Arazmuhammet Atayev, Turkmenistan și Mirela-Larisa Rof, Universitatea de Vest din Timișoara

Elena-Andreea Bărbulescu, Universitatea din București

Claudiu-Adrian Lungu, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș
Ana-Francesca Pană, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș
Alexandra Trifan, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș
Alina-Elena Artenie, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Ionela-Gabriela Chirițoiu, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Teodora Roman, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

Limba germană:

  1. Oana Cicur, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca 

Limba ebraică:

  1. Efi Magaziner, Israel și Ionela-Claudia Popescu, Universitatea de Vest din Timișoara

Limba greacă:

1.   Ana-Maria Epure, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

Limba turcă:

  1. Nur Efșan Akpinar, Universitatea din Ankara
  2. Canan Nur Savranlar, Universitatea din Ankara

Limba turkmenă:

  1. Arazmuhammet Atayev, Turkmenistan și Mirela-Larisa Rof, Universitatea de Vest din Timișoara

Limba ucraineană:

  1. Patrisia Preotescu, Universitatea Naţională din Cernăuţi
  2. Cătălin Şcerbăniuc, Universitatea Naţională din Cernăuţi

Limba tamilă:

  1. Laura-Otilia Ardeleanu, Franța

Limba chineză:

1.   Zhao Xin, Universitatea din București

Secţiunea a II-a: METODE RECENTE ÎN ABORDAREA TEXTELOR LITERARE (2)

Vineri, 29 octombrie 2021, orele 1045 – 1300

Biroul secţiunii:

Asist. univ. dr. Roxana ROGOBETE (Timișoara)

Asist. univ. drd. Iulia DEACONU–TICĂRĂU (Sibiu)

Drd. Daniel COMAN (Sibiu)

1. Andra Gălan, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Distopia centrului. Transnaționalizarea modernismului hispano-american

2. Emanuel Lupașcu-Doboș, Universitatea „Babeș-Bolyai” din          Cluj-Napoca: Postumanul și poezia românească a ultimului deceniu

3. Mihaela-Oana Gogoșeanu, Universitatea de Vest din Timișoara: Noul materialism: ipoteze și context

4. Ioana Toloargă, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Performativitatea corporală și hiperrealismul în proza douămiistă și în noul val cinematografic românesc

Secţiunea a IV-a: LUCIAN BLAGA – POETICĂ ŞI STILISTICĂ

Vineri, 29 octombrie 2021, orele 1400 – 1530

Biroul secţiunii:

Prof. univ. dr. habil. Radu DRĂGULESCU (Sibiu)

Conf. univ. dr. Luminița CHIOREAN (Târgu-Mureș)

Conf. univ. dr. Valerica SPORIȘ (Sibiu)

Lector univ. dr. Ariana BĂLAŞA (Craiova)

1. Andreea-Iulia Pietraru, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu:  Margini și metafizică în poezia blagiană

2.Olivia-Maria Necșa, Universitatea de Vest din Timișoara: Poetica nemărginirii în Poemele luminii: transcendență și interioritate

3.Bogdan Contea, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Metafora lumii-cuib în poemele blagiene

4. Denisa-Maria Frătean, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Lirica blagiană – (re)lecturi cantitative

Secţiunea a III-a: LUCIAN BLAGA – ATELIER DE TRADUCERI (2)

Vineri, 29 octombrie 2021, orele 1530 – 1730

Biroul secţiunii:

Delia ĆUPURDIJA (Universitatea din Zagreb)

Iulia COSMA (Universitatea din Padova)

Ioana JIEANU (Universitatea  din Ljubljana)

Ana-Blanca CIOCOI-POP (Universitatea „Lucian Blaga”)

Mihaela-Gențiana ENACHE (Universitatea „Lucian Blaga”)

Limba italiană:

  1. Rebeca Filimon și Olga Tărîță, Universitatea din Padova
  2. Francesca Pizzinga și Elena Boroș-Stanciu, Universitatea din Padova

Limba spaniolă:

  1. Adrian-Dan Hărțău, Universitatea de Vest din Timișoara 

Limba portugheză:

  1. Jamilta Mendes David, São Tomé și Príncipe și Alexandru Bobic, Universitatea de Vest din Timișoara

Limba slovenă:

  1. Lara Potočnik, Universitatea  din Ljubljana

Limba cehă:

  1. Eva Milea, Universitatea Carolină din Praga
  2. Mihaela Tănase, Universitatea Carolină din Praga
  3. Jan Cermak, Universitatea Carolină din Praga
  4. Luboš Kolář, Universitatea Carolină din Praga
  5. Eliska Belinova, Universitatea Carolină din Praga
  6. Victoria Wolfová, Universitatea Carolină din Praga
  7. Jan Bergl, Universitatea Carolină din Praga

Limba sârbă:

1.    Aleksandar Gajic, Universitatea din Belgrad

Limba franceză:

  1. Michel Gloire Nkolo, Congo și Livia Țușca, Universitatea de Vest din Timișoara
  2. Antalia-Celestina Stănescu, Universitatea din Craiova
  3. Antonia Muraru, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca
  4. Adina-Maria Gherghin, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
  5. Alin-Daniel Zaharie, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
  6. Elena-Adelina Ivan, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
  7. Claudia Ianchis, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

Secţiunea a V-a: CREAȚIE LITERARĂ

Biroul secţiunii:

Prof. univ. dr. Dumitru CHIOARU (Sibiu)

Conf. univ. dr. Radu VANCU (Sibiu)

Participanți:

Alex-Ionuț Orban,  Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș

Octavian Plăiașu-Cozan, Universitatea din București

Andreea-Iulia Pietraru, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu